Jak przebiega fizjoterapia uroginekologiczna?

masaż miednicy

Zdrowie i komfort odczuwany w czasie codziennego funkcjonowania to dwie wartości, które są nie do przecenienia. Ogromną pomocą w poprawie samopoczucia jest korzystanie z nowoczesnych metod fizjoterapii. Jedną z jej dziedzin jest fizjoterapia uroginekologiczna.

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest specjalistyczną formą terapii fizycznej, która skupia się na leczeniu dysfunkcji dna miednicy.

Fizjoterapia Strzelce Opolskie obejmuje ćwiczenia i techniki zaprojektowane w celu poprawy siły, koordynacji i elastyczności mięśni dna miednicy. W grę wchodzą również techniki terapii manualnej, takie jak masaż, uwalnianie punktów spustowych i uwalnianie mięśniowo-powięziowe.

Badanie przebiega jedynie w obecności terapeuty uroginekologicznego. Podstawą jest dokładny wywiad, następnie badanie funkcjonalne i palpacyjne. Co ważne, pacjentka często otrzymuje wskazówki, jak ćwiczyć mięśnie miednicy i brzucha w domu.

W czasie sesji fizjoterapeutycznej terapeuta wykorzystuje pesery dopochwowe oraz urządzenia do elektrostymulacji dopochwowej w celu przywrócenia prawidłowej kontroli mięśniowej. Na każdej kolejnej wizycie kontrolowane jest napięcie mięśniowe w obrębie miednicy małej, a także krocza.

Korzyści z fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna daje wiele korzyści dla kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu, wypadanie narządów miednicy i inne zaburzenia dna miednicy. Ten rodzaj terapii może pomóc poprawić kontrolę nad pęcherzem, zmniejszyć wycieki, zredukować ból, poprawić funkcje seksualne i podnieść ogólną jakość życia. 

Fizjoterapia uroginekologiczna może również pomóc w zapobieganiu dalszej progresji schorzeń poprzez wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz poprawę koordynacji i elastyczności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *